fbpx
yukaricik

Gıda ürün etiket tasarımı ve baskısı

Gıda ürün etiket tasarımı ve baskısı

Gıda oldukça geniş ve önemli bir sektördür. Tükettiğimiz yiyecek, içecek ve benzeri tüm ürünleri kapsayan sektör olduğunu söylemek de yerinde olacaktır. Bu noktada tüketiciler her zaman sağlıklı, bilinen markaların gıda ürünlerini tercih ederek satın alıyor. Ürünleri satın alırken ise ilk olarak etiketlerine dikkat ettiklerini söylemek de yanlış olmayacaktır. Çünkü bir ürünün etiketi ürün hakkında tüm detayları verirken ürüne dair ilk izlenimi de yaratma gücüne sahiptir. Etiketin gücü sadece bununla da sınırlı değildir. Kaliteli ve profesyonel, marka değeri taşıyan etiket tasarımının tüketiciye ilgili mesajı da verir. Peki, ürün etiket tasarımları neden bu kadar önemlidir?

Gıda ürün etiket tasarımı da ürünlerin satılması, beğenilmesi ve akılda kalıcı olması açısından önem arz ediyor. Satışa sunulacak gıda ürününün üretici firması hakkında detayları aktarırken aynı zamanda ürün ismi, içerdiği malzeme ve kalitesi açısından da bilgileri içerir. Bu içeriğimizde gıda ürünleri için etiket tasarımı hizmeti hakkında bilmeniz gereken tüm detayları kaleme aldık. Gıda etiketlerinde nasıl bir tasarım yapılmalıdır? Etiket tasarımı ve baskısı ürün açısından neden önemlidir? Baskı kaliteli ve etiket tasarımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gıda etiket tasarımlarının fiyatları nedir? Eğer siz de bu soruların yanıtlarını arıyorsanız tüm cevapları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Gıda ürün etiket tasarımı nasıl yapılır?

Gıda ürün etiket tasarımı grafik tasarım alanına giren bir hizmettir. Grafik tasarım oldukça geniş bir alandır. Ayrıca ciddi anlamda profesyonellik ve deneyim gerektiren bir alan olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Bu alanda verilen hizmetlerden biri olan etiket tasarımları da markaları ve ürünleri doğrudan yansıtan birer araç olduğu için profesyonel kapsamda yapılması gerekiyor.

Her ürünün boyutu, içeriği ve ön çıkarılmak istenen detayı farklılık gösterir. Bu nedenle de etiket tasarımları ürün ve içerik bazlı yapılmalıdır. Tabiri caizse ürünün etikette patlaması pazarlamasının kolaylaşması açısından çok önemlidir. Etiket tasarımları grafik tasarım programları üzerinden yapılır. Çıkarılan tasarım müşteriye gösterilir ve onay alınır. Ardından ise herhangi bir revize gerekmiyorsa baskıya gönderilerek basımı tamamlanır.

Zeytinyağı etiketi

Gıda ürün etiketlerinde tasarım nasıl olmalıdır?

Gıda ürün etiketi için tasarım detaylarının önemli olduğunu yukarıda ifade etmiştik.  Etiketler tüketicilere ürünün içinde ne olduğunu, ne kadar olduğunu ve kim tarafından sunulduğunu ifade eder. Bu noktada bir ürünün etiketi ürünün kimliği gibidir demek de yanlış olmayacaktır. Kimlik niteliği taşıyan etiketlerde tasarım da oldukça önem arz eder.

Ürün etiketleri artık sadece ürün hakkında bilgi vermiyor. Etiket tasarımları da buna göre düzenlenmelidir Yani sadece bir ürünün içeriğini tasarıma dökmek ve bastırmak, ardından yapışkanlı bir kağıt parçası olarak ürüne yapıştırmak tek başına yeterli olmayacaktır. Gıda etiket tasarımları ürünü üreten firmaların ürünle ilgili kampanyalarını, ürünün pazardaki yerini ve tüketicinin dikkatini çekmesini de sağlamalıdır.

Gıda kapsamındaki tüm ürünler istisnasız etiket ile sunulmalıdır. Etiket tasarımı yapılan bazı ürünlere örnek vermek gerekirse de;

Raf ömrü olan, yasal kapsamda satışa sunulan her gıda ürününde etiket kullanımı zorunludur demek yanlış olmayacaktır.

Bal etiketi

 Gıda ürün etiketlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Gıda ürün etiket tasarımı hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus tercih edeceğiniz tasarımcının ya da ajansın alanında profesyonel ve uzman olmasıdır. Öte yandan etiket tasarımları kapsamında daha önceki referans çalışmalarını da sunmasına özen göstermenizde fayda var. Tüm bunların yanı sıra etiketlerin tasarım aşamasındaki detayları hakkında dikkat edilmesi gerekenleri de listelemek gerekirse;

  • Etiket tasarımının marka ve firmanın kurumsal kimliği ile uyumlu olması gerekiyor.
  • Etiketlerin sadece ambalajlara yapıştırılan birer ürün olmadığını tüketiciye ürünü tanıttığını düşünerek tasarlanmalıdır.
  • Etiketin üzerinde yer alan tüm yazıların okunaklı ve anlaşılır olması, baskı kalitesinin yüksek olması gerekiyor.
  • Etiketler ürüne göre tasarlanırken etiket malzemesinin de su gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olması gerekiyor. Çünkü özellikle raf ömrü olan gıda ürünlerinde nemden, sıvı temasından ve benzeri etkenlerden kaynaklı etiketlerin düşmesi tüketicinin üründen uzaklaşmasına ve satın almamasına neden olur.
  • Sade, kurumsal kimlikle uyumlu tema ve renklerden oluşmalıdır. Ürün hakkında ayrıntılı bilgi verirken tüketiciyi yormamalıdır.

Tüm bu ayrıntılar baz alınarak yapılan tasarım çalışmaları etiketlerin kaliteli ve verimli olmasını sağlayacaktır. Bir ürün etiketinin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri de baskı türü ve kalitesidir. Hem kaliteli hem de ürüne, markaya hitap eden özgün etiket tasarımları için hizmet almak üzere Reklart Dijital Reklam Ajansımız ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Alanında uzman grafik tasarım ekibi ve profesyonel birinci sınıf baskı süreci ile verilen etiket hizmetinden memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Gıda ürün etiketlerinde baskı kalitesi

Gıda ürün etiket tasarımı çalışmalarında özgünlük, markayı yansıtma ve ürünün içeriği hakkında bilgi verirken sadeliği ve yalınlığı korumak ne denli önemliyse baskı kalitesi de aynı oranda önemlidir. Tamamlanan etiket tasarımının ikinci aşaması baskı sürecidir. Etiketlerin baskıdan sonra da tasarım aşamasındaki kadar canlı ve göz alıcı olması baskı türü ve baskıda kullanılan boyaların kalitesine bağlıdır. Canlı görünen, sorunsuz ve hatasız etiketlerin sırrı bası sürecidir demek de yanlış olmayacaktır.

Gerek tasarım gerek baskı süreci konusunda uzmanlaşmış ajanslardan ve tasarımcılardan hizmet almanız gerekiyor. Bu noktada Reklart Dijital Reklam Ajansı olarak hizmet vermeye hazır bulunuyoruz. Uzun süredir sektörde yer alan ajansımızın bünyesinde alanında uzman grafik tasarım ekibi mevcuttur. Markanızı yansıtan, ürünleriniz tüketiciyle buluşturan köprü niteliğindeki etiketlerinizi en özgün şekilde tasarlayıp sunmamamız için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gıda ürün etiket tasarımı ve baskısı fiyatları

Gıda ürün etiket tasarımı ve baskısı için hizmet almayı düşünen herkesin en sık araştırıp yanıt aradığı bir diğer konu ise fiyatlar olarak dikkat çekiyor. Nitekim gıda sektörü oldukça geniş olduğu için ürün gamı da aynı oranda geniştir. Her ürüne özel etiket tasarımı yapılıyor. Ürünlerin ölçüleri ve etikette kullanılacak renk detayları da farklılık gösteriyor.

Tüm bu kriterler fiyatlarında değişmesinde etkin rol oynuyor. Bu noktada net etiket tasarımı detayları görüşülmeden, renk, tasarım, adet ve etiket türü netleşmeden kesin fiyat teklifi sunmak mümkün olmayacaktır. Gıda ürün etiketi hizmeti almak ve hemen fiyat teklifleri hakkında bilgi almak üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz. Reklart olarak her hizmetimizde kalite ve profesyonelliğe önem verdiğimiz gibi müşterilerimizin bütçesine de oldukça önem veriyoruz. Bu nedenle fiyat tekliflerimizi hizmet kalitemizden taviz vermeyerek cazip sunmaya dikkat ediyoruz. Hemen bizi ziyaret edebilir ya da telefon ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

0554 744 49 16 Whatsapp Bilgi Hattı