fbpx
yukaricik

Modern Katalog Tasarımları

katalog tasarımı
Modern katalog tasarımı ve baskısı

Katalog nedir?

Katalog tasarımı firma ve markaların alması gereken en önemli hizmetlerden biri olarak dikkat çekiyor. Her firmanın tanıtımının yapılması, marka değerinin artması ve sektörde rakiplerinin önüne geçmesi için uygulanan farklı reklam araçları bulunuyor. Bu reklam araçlarından biri de kataloglardır. Daha geniş müşteri kitlesine ulaşmak, firmanın veya markanın hizmetlerini, ürünlerini piyasaya ve müşteriye arz etmek gibi her türlü detayı barındıran kataloglar için tasarımın nasıl yapılacağı da çok önemlidir.

Katalog türleri de kendi içerisinde farklılık gösteriyor. Değişen ve gelişen dünyada internet kullanımının yaygınlaşması artık müşterileri, marka ve işletmeleri de tamamen dijitale taşıyor. Bu süreçte reklam araçlarının da farklı dönüşüm yaşadığını söylemek mümkündür. Bu içeriğimizde markası veya firması için katalog hizmeti almayı düşünen herkesin sorularını yanıtlıyoruz. Katalog tasarımı nedir, nasıl olmalıdır, türleri nelerdir, fiyatları nelerdir gibi soruların yanıtlarını arıyorsanız en doğru adreste olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Çünkü sizler için tüm bu soruları ayrıntılı olarak yanıtladık. İşte, tüm ayrıntılar…

Katalog tasarımı neden önemlidir?

Katalog tasarımı ve katalog yaptırmak her firma ve marka için aslında oldukça önemlidir. Özellikle de bazı sektörler için katalog bir reklam aracı olarak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor demek yanlış olmayacaktır. Genel hatlarıyla bir firma ve marka için kataloglar firma tanıtımı, ürün tanıtımı, hedef müşteri kitlesine ulaşma gibi amaçlarını yerini getirir. Nitekim tüm bu reklam stratejilerini doğrudan yakalamak için katalog tasarım çalışmaları noktasında oldukça titiz davranmak gerekiyor.

Alanında uzman bir reklam ajansından destek alarak profesyonel kataloglara sahip olabilirsiniz. katalog tasarımında en ince püf noktalardan biri kesinlikle tasarımın marka ya da firma kurumsal kimliğine uygun olmasıdır. Yani kurumsal kimlik tasarımı, renkleri ve ürünleri ile bir ahenk içerisinde ele alınmalıdır. Aksi halde marka ya da firmanızın kurumsal imajını zedeleyecek, basit bir görünüme sahip olacaktır.

Katalog tasarımı nasıl olmalıdır?

Katalog tasarımı yaptırmak için alanında profesyonel ve daha önce katalog tasarımları konusunda referans verebilen reklam ajanlarını tercih etmeniz gerektiğini ifade etmiştik. Bu bağlamda genel olarak bir katalog tasarımında olması gereken en ince ayrıntıları da aktarmak gerekirse;

 • Firmanızı, markanızı doğrudan yansıtmalıdır.
 • Tanıtım ve reklam amaçlı olduğu için bu amaç doğrultusunda içeriklerle beslenmelidir.
 • Renk, tasarım detayları firma-markanın kurumsal kimliği ile uyumlu olmalıdır.
 • Net ve sade olmalıdır.
 • Ürünler için yeteri kadar boşluk bırakılmalıdır.
 • Sektöre hitap eden ve müşteri kitlesine göre tasarlanmalıdır.
 • İçerik ve görsel kalitesi çok yüksek kullanılmalıdır.
 • Satışların artmasında etkin rol oynayacak verimlilik sağlayacak tasarım detaylarına shaip olmalıdır.

Yukarıda sıralanan ayrıntılar baz alınarak tasarlanan katalogların müşteri tarafından geri bildirimleri daha hızlı ve olumlu olacaktır. Bu konuda katalogunuzun sorunsuz ve başarılı olması için tercih edeceğiniz reklam ajansları ve tasarımcıların referans çalışmalarını mutlaka analiz ederek karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

Katalog tasarım türleri nelerdir?

 Kataloglar hem içerik hem de tasarım olarak birbirinden ayrılır. İçerik bakımından katalogların neye göre ayrıldığını sıralamak gerekirse; ürün katalogları, hizmet katalogları, marka katalogları demek mümkündür. Tüm bunlar sektör ve firma-marka tercihine ihtiyacına göre farklılık gösterebilir. Katalog tasarımı olarak ise şu şekilde ayrılır;

 • Dergi katalog tasarımı
 • Amerikan cilt katalog tasarımı
 • Klasörlü katalog tasarımı
 • Spiralli katalog tasarımı
 • E-katalog tasarımı (dijital katalog)

Dijital ortamda yapılan ve dijital ortamda, web sitelerinde kullanılacak olan kataloglara e-katalog denir. E-katalogların diğer kataloglarından en büyük farkı baskı sürecine girmemesidir. Dijital katalog dışında kalan tüm tasarımlar baskı sürecine girerek firmalara fiziki olarak teslim edilir. Nitekim baskı ile uğraştırmayan ve firmanın web sitesine entegre edilen dijital kataloglarda ise böyle bir süreç izlenmesine gerek kalmıyor.

Katalog tasarım ve baskı hizmeti nereden alınır?

Eğer dijital ya da baskılı katalog tasarımı konusunda netleştiyseniz hemen bir reklam ajansından destek alabilirsiniz. Dijital Reklam Ajansları katalog konusunda hizmet verirken sektör analizi, kurumsal kimlik, katalog tasarımı ve katalog baskısı gibi her süreci yönetiyor. Öncelikle sizin de marka ve firmanız için talepleriniz dinleniyor.

Ardından taleplerinize ve yer aldığınız sektöre göre hangi katalog tasarım türünün kullanılması gerektiğine karar veriliyor. Bu aşamadan sonra kataloglarınız tasarlanmaya başlıyor. Tasarım detayları yine tarafınıza sunularak revize gerektiren kısımları yenileniyor. Son rötuşlar ve revize çalışmaları yapıldıktan sonra ise fiziki birer katalog olmak üzere baskıya gönderiliyor.

Baskı kalitesi de kataloglar için son derece önemlidir. Renklerin tam canlı olması, çözünürlük açısından görsellerin net görünmesi, baskıda kayma ve hata olmaması gibi detaylar açısından önemli olduğunu söylemek mümkündür. Profesyonel bir tasarım için reklam ajansları zaten tüm bu ayrıntılara son derece dikkat ederek hizmet veriyor. Çünkü baskı sürecindeki en küçük hata bütün tasarımın, paranın ve emeğin de çöpe gitmesi anlamına gelecek ve müşteriye de olumsuz yansıyacaktır. Bu tarz sorunlar yaşamamak için kesinlikle detaylı bir ön araştırma yaparak karar vermeniz gerekiyor. Sektörde yeni olan, hiçbir tasarım geçmişi olmayan, referans çalışmaları olmayan reklam ajanslarından hizmet almamanızı tavsiye ediyoruz.

 Dijital katalog tasarımı nedir?

Son dönemde en sık tercih edilen katalog tasarımı seçeneklerinden biri de dijital kataloglar olarak dikkat çekiyor. Hiçbir baskı sürecine ihtiyaç duyulmadığı için daha hızlı ve verimli olduğunu ifade etmek mümkündür. Artık her marka ya da firmanın da dijital dönüşüme dahil olduğunu göz önünde bulundurarak mutlaka birer dijital kataloga da sahip olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. E-katalog türleri artık tamamen baskı ile yapılan reklam araçlarının yerini hızla almaya başladı demek de mümkündür. Ancak basılı, yazılı ya da dijital ortamda sunulan her katalog çalışmasının kendi içinde avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Tüm bunları dikkat alarak seçim yapabilirsiniz.

Dijital  ya da basılı katalog tasarımı hizmeti almak istiyorsanız İzmir Reklart Dijital Reklam Ajansı olarak siz değerli müşterilerimize hizmet veriyoruz. Hemen bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi talebinde bulunabilir, hizmet alabilirsiniz.

Modern Katalog Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

 • Tamamen Markanızı Yansıtmalı

Katalog tasarımları, kurum ve kuruluşların pazarlama projelerini daha da canlandırmak, marka ismini kalıcılaştırmak adına tasarlanan özel basımlardır. Bu basımlarda temel dikkat edilmesi gerekilen unsur ise marka ile kataloğun tamamen bütüncül olmasıdır. Markanızı tamamen yansıtan bir katalog ile pazarlama ve marka kalıcılaştırma düşüncenizi pratiğe geçirebilirsiniz.

 • Katalogdaki Materyallere Dikkat

İnsanların aklında kalıcı hale gelmek ve onları ilk bakışında etkileyecek materyallerin kullanımı katalogda oldukça önemlidir. Kaliteli bir katalog cildi ile özenle seçilmiş markaya ait görseller birleştirilmeli, görsellerle uyumlu renkler ile tamamen ilgi çekici hale getirilmelidir. Hedef kitlesi tarafından ele alındığında ilgi çekici, incelenirken zevk alıcı bir bütünlüğü olmalıdır.

 • Kullanılan Harf Ve Simgeler

Harf boyutu ve türü oldukça kritik bir öneme sahiptir. Yazılar karışıklıktan uzak, sade ve anlaşılır olmalıdır. Markaya ait logolar, simgeler ve özellikle katalogda yer edinilmesi istenilen çizimler insanlar tarafından iyi algılanabilmesi adına belirli ölçülerde kullanılmalıdır. Küçük veya fazla büyük kullanılan harf, simgeler katalogda göz yorulmasına, pazarlamanın düşmesine sebep olabilmektedir.

 • Orijinal Ve Eşsiz Olmalı

Katalog tasarımı orijinal ve eşsiz olmalıdır. Kurumunuza ve markanıza has olarak tasarlanmalı, eşsiz olması ile insanları büyülemelidir. Görülmeye alışılmışın dışında bir katalog insanların daha çok ilgisini çekmekle birlikte, merak uyandırma hissiyatı ile pazarlama politikasında etkin bir yere sahiptir. Markaya özel olarak tasarlanan kataloglar ile hem insanlarda kalıcılaşabilir, hem de size has olan bir tasarım ile kendi markanızı yansıtabilirsiniz.

Katalog Tasarım Aşamaları

 1. Aşama

Katalog tasarımları konusunda ilk aşama geniş kapsamlı bir araştırmadır. Markanızı veya kuruluşunuz hakkında detaylı bir araştırma ile tasarımın ilk aşamasına geçilmiş olur. Markanıza ait tüm detayları tercihen sizden dinlemek, katalogda yer almasını istediğiniz kısımları özellikle belirtmenizi rica ederiz.

Geçmişe yönelik kataloglarınız detaysal bir incelemeye alınır. Şirketinize ait hedeflerinizi, insanların bu katalogdan  edinmesini istediğiniz bilgileri ve en önemlisi de markanıza ait stratejik yöntemleri sizlerin yardımı ile belirlenir.

 • 2. Aşama

Bu aşama yazım aşamasıdır. Belirlenen stratejiler ve hedefler kapsamında, görsellerle desteklenen bir yazıma başlanır. Yazının büyüklüğü, yazı stilleri ilgi çekici ve doğru pazarlama yöntemleri ile hazırlanır. Yazı kalınlığı görselin çeşidine göre ayarlanır ve görseli ön plana çıkartması açısından desteklenir.

Çeşitli araştırmalar bu aşamada oldukça önemlidir. Araştırmalar detaylı ve kurumla tamamen özdeşmiş bir kapsamda gerçekleşmektedir. Aşamalara oldukça önem verilmesi kritiktir. Bir aşamanın aksaması dahi diğer aşamaları olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı her aşamada gerekli araştırmalar yapılmalı, özel teknikler tüm özveri ile kullanılmalıdır.

Katalog Tasarımları

Katalog Tasarımlarında Görsel Şölen

Katalog tasarımlarımız ile sizlere eşsiz bir görsel şölen hizmeti sunmaktayız. Bu hizmeti kurumunuza, markanıza ve tanıtmak istediğiniz her şeye modernliğin eşsizliği ile birleştirerek sunuyoruz. Kataloglar tamamen markanız ile bütüncül bir eşleşme göstermektedir. Kurumsal kimliğinizi tamamen yansıtan katalog tasarımlarımız ile sizler de eşsiz bir katalog dünyasına hazır olabilirsiniz. Kurumunuzu özelleştiren ve imajını tamamen zirveye taşıyacak kataloglarımız ile sizler de tanışmaya ne dersiniz ?

3.Aşama

 • Aşama görsel bir aşamadır. Bu aşamada orijinal fotoğraf seçimleri sizler ile birlikte yapılır. Dilerseniz fotoğraf satın alımı, dilerseniz de bireysel fotoğraf çekimleri yapılmaktadır. Katalogda özel ve çarpıcı fotoğrafların kullanılması oldukça önemlidir. Görsellerin kaliteli ve özel olması ile katalog stratejinizi doğru yönde ilerletecektir.

Görsellerin orijinal ve katalog ile tamamen uyumlu olması açısından özel bir ekip oluşturulmalı ve sadece görseller ile ilgilenecek olan bu ekip katalogu kusursuz kılmak adına çeşitli araştırmalar yapmalılardır. Görseller gerek satın alınmalı, gerekse bizzat çekilmelidir. Görsellerde kuruma ait amblem, logo veya simgeler de kullanabilir, insanlar açısından nitelikli olarak desteklenmektedir.

4.Aşama

Katalog tasarımının konsept seçimi bu aşamada yer almaktadır. Konsept seçimi ile markanızın asaleti ve şıklığı yansıtılır. Konsept seçiminin hemen ardından bu aşamada dizaynlar belirlenir. Görsel ve yazının nereye yerleşeceği, ne büyüklüklerde kullanılacakları, yazı ve resimlerin konumları da belirlenir. Konsept seçimi katalogda markanın öne çıkması, insanlar üzerinde bu markanın kalıcı hale gelmesinde büyük öneme sahiptir. Katalog tasarımı açısından en temel unsurlardan biri olan bu aşamaya özenilmeli, kurum eşliğinde özel bir konsept seçilmelidir.

5.Aşama

Katalog tasarımının son aşaması olan bu aşamada kağıt seçimleri son düzenlemeler, basımlar ve logo tasarımları yer almaktadır. Titizlikle aşamaların tamamı bittikten sonra görsel bir şölen olan kataloglarınız hazır olmaktadır. Katalogun son aşaması tüm nitelikli kadro eşliğinde tamamlanır ve kurumun onayı ile basıma başlanır.

Tüm işlemler ve katalog basımı kurum ve markaların bizzat görüşleri doğrultusunda tasarlanır, yürütülür ve basılır. İlgili mercilere bildirilmeden herhangi bir görsel eklenti kataloga eklenmez. Tüm güzelliği ve ilgi çeliciliği ile en modern katalogları sizler için hazırlıyor markanızın yükselmesinde sizlere eşlik ediyoruz. Sizlerde kurum ve kuruşlarınızın hatta markalarınızın zirveye yükselişine bizlerin de eşlik etmesini istiyor iseniz hemen bizlerle iletişime geçebilir, anında markanızın adını heryere duyurabilirsiniz.

0554 744 49 16 Whatsapp Bilgi Hattı