Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Tasarımı
Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal firmaların ya da kuruluşların ciddi anlamda marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemeleri, birçok farklı etkene bağlıdır. Bu etkenlerin başında ise, profesyonel bir şekilde hazırlanmış kurumsal kimlik tasarımı gelmektedir. Kurumsal yapının vizyonunu yansıtacak özelliği kadar, reklamının da doğal yollarla yapılmasını sağlayacak kurumsal kimlik tasarımları, firma ya da kuruluşunuzu bir adım daha öne taşıyacaktır.

Kurumsal kimlik tasarımı kapsamında neler yapılmalı ve faydaları gibi konuları, aşağıdan bulabilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Şirket genelinde kullanılan tüm unsurların, görsel iletişim çeşitliliğiyle müşterilerinize ve müşteri olma potansiyeli olan kişiler başta olmak üzere toplum geneline çeşitli görsel yollarla yansıtılmasını sağlayan çalışmalar bütünüdür diyebiliriz.

Bu tasarımın en temel etkeni logo olsa da, diğer görsel tasarımlarda bu çalışmaların içerisine girmektedir. Bir başka ifadeyle faturalar, gelen giden evraklar, kartvizitler gibi çok kapsamlı çalışmalar yine bu tasarımın bir parçasıdır. Logo ve kurumsal kimliğinizi simgeleyen yazı fontları ve renkler, tasarımın temelini oluşturmaktadır.

Kurumsal Kimlik Tasarımının Temel Unsurları

Logo Çalışması

Tasarım tam anlamıyla, tüm detayları içermelidir. Tüm kampanyalarda kullanılacak en temel faktörün logo olduğunu düşündüğümüzde, her şeyden önce logo faktörü etkileyici bir şekilde tasarlanmalı ve aynı zamanda kullanım alanları için en verimli olacak şekilde dizayn edilmelidir. Logonuzun renkleri ve kullanılması düşünülüyorsa firma isminin profesyonel bir şekilde tasarlanması, marka olma yolunda ya da markanızı güçlendirmek adına oldukça önemlidir. Logo faktöründen sonra, logonun kullanılacağı temel alanlar, aşağıda yer almaktadır.

Kurumsal Kırtasiye Ürünleri

Bahsi geçen tasarımın, farklı birçok etkenden oluştuğundan bahsetmiştik. Bunlardan biriside, kurumsal kırtasiye ürünleridir. Şirket ya da kurum bünyesinde kullanılan kırtasiye ürünleri üzerinde logonun bulunması ve kırtasiye görselinin kurumsal yapınızı net bir şekilde yansıtılması, çalışmalar için önemli bir etkendir.

Örneğin kurum ya da şirket bünyesinde kullanılacak tebrik ve davetiye kartları, dosyalar, Fax formları ve dönkartlar gibi çeşitli kırtasiye ürünleri, kimliğinizi net bir şekilde yansıtacak niteliklere sahip olmalıdır. Bu sayede zaten hazırda kullanmakta olduğunuz kırtasiye ürünlerinin, aynı zamanda sizin reklamınızı ve kurumsal kimliğinizi yansıtıcı olması, doğal yollarla ücretsiz bir reklam alanı sunduğu gibi aynı zamanda profesyonel bir izlenim bırakması açısından da faydalıdır. İzmir matbaa ve reklamcılık konusunda deneyimli olan firmamız, size marka olma yolunda değer katacak tasarımlarla, bu konuda maksimum verim alabilmeniz için gerekli tüm çalışmaları yapmaktadır.

Resmi Evraklar

Kurumsal kimlik tasarımı profesyonelce hazırlanmış şirket ve kurumlar, resmi evraklarında bu tasarımı kullanılarak yine marka bilinirliğini ve gücünü etkin bir şekilde artırabilmektedir. Sevk irsaliyesi, faturalar, gider pusulaları, teklif ve sipariş formları, iş takip fişi, tahsilat ve tediye makbuzu gibi tüm resmi evraklarda tasarlanan logonun kullanımı, bir profesyonellik ve markalaşma göstergesidir.

Medya ve Görsel Yazılı Tanıtımlar

Hali hazırda var olan kimlik tasarımıyla birlikte ya da bunun dışında, medya ve görsel yazılı tanıtım araçları için ayrı bir çalışma yapılabilmektedir. İletişimin ve reklamcılığın en güçlü olduğu alanlar olan görsel ve yazılı medyada yer alan tanıtım ve reklam filmleri, gazete, dergi ilan ve reklamları bu kapsama girmektedir.

İnternet Tanıtımları

Web sitesi kurulumu ve e-posta imza tasarımları gibi farklı birçok alanı kapsamaktadır. Sosyal medya hesaplarının tasarlanması da bunlardan birisidir. Sosyal medya hesaplarında kullanılacak kurumsal görsel içeriklerin, kurumsal kimlik tasarımlarının üzerine kurgulanması oldukça önemlidir.

Tekstil Ürünleri ve Ambalaj Tasarımları

Kurumsal firmaların en fazla kullanmış oldukları ürünler olan tekstil ürünleri ve ambalajlar, kurumsal kimliğin hızlı bir şekilde tamamlanması ve dolayısıyla marka olma yolundaki en önemli faktörlerden birisidir. Ki günümüzde ciddi anlamda markalaşmayı başarmış ve hatta yeni ve kısa sürede marka olmuş firmalara baktığımızda, bilinirliklerinin önemli bir kısmını bu ürünlerde kullanılan kurumsal kimlik tasarımlarına borçlu olduklarını görebiliriz.

Şirket bünyesinde kullanılan çanta, koli, kutu, kağıt ve naylon poşetler gibi ambalajlama ve paketleme ürünlerinin şirketin kimlik tasarımını içermesi ya da benzer çalışmaların yapılması, hızla markalaşmanızı sağlayacaktır. Bunların yanında iş tulumu, tişört, önlük veya şapka gibi tekstil ürünleri de, yine aynı önemle değerlendirilmesi gereken ürünlerden birisidir.

Diğer Alanlar

Kurumsal kimlik tasarımı için kullanılması gereken diğer alanlara da kısaca değinecek olursak, ofset baskı ve reklam alanları yani adisyon fişi, rezervasyon kartı, menü tasarımı, katalog tasarımı, el ilanları, teşekkür tebrik ve onur belgeleri, stickerlar gibi ürünler, kurumsal kimliğinizi yansıtabileceğiniz alanlardır.

Bunun yanında saat, anahtarlık, peçete, ajanda, takvim ve kalemler gibi farklı birçok promosyon ürünü de, bu kapmamda etkin olarak kullanılabilecek promosyon ürünleridir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Faydaları

Kurumsal kimlik tasarımının doğru ve profesyonel bir şekilde yapılması halinde, şirketinize sunacağı katkılar tartışılmaz derecede büyüktür. Faydalarından bazılarına bakacak olursak, şunları diyebiliriz.

  • Yeni marka olma yolunda olan kurum ve firmaların, markalaşma sürecini hızlandırır.
  • Kullanılacak ürünlerin büyük çoğunluğu zaten firma için zaruri ihtiyaç olması sebebiyle, reklamınız için ücret ödememiş olursunuz.
  • İnsanların gözünde profesyonellik izlenimi bırakacağı gibi, firmanıza olan güvenilirlik artacaktır.

Uzun yıllar boyunca İzmir reklamcılık alanında İzmir web tasarım, İzmir matbaa ve İzmir sosyal medya gibi pek çok alanda hizmet veren firmamız, üst düzey müşteri memnuniyeti referansına sahip nadir firmalar arasında yer almaktadır.

REKLART

Neler Yapıyoruz?

0554 744 49 16 Whatsapp Bilgi Hattı