3dsmax Üç boyutlu Bina Modelleme

3 Boyutlu Bina Modelleme Hizmetleri

3 Boyutlu Obje Modelleme Hizmetleri

3d max nedir?

Hem mimari alandan hem de reklam sektöründe çok tercih edilen ve aranan üstelik  kullanımı çok eğlenceli olan bunlara rağmen kullanımının çok detaylı olduğu yazılımdır.

Örnek verecek olursak fuar stantlarının nasıl üretileceğinin görselliğin ve ışığın nasıl olacağının renderlarla sunuma hazırlanabilir. Reklam sektöründe çizgi film ve film animasyonu çok iyi bir düzeyde yapılabilir. Birçok reklam sektöründe tercih edilen ve aktif olarak kullanılan bir programdır.

Katı modelle işe başlayıp sekmenler atarak çok detaylı bir proje haline getirilebilir. İki boyutla basit şekillerle ve kolaylıkla katı model hale çevirip modelleme yapılması mümkündür. Ekran penceresinde dört bakış görüntüsü oluşturarak farklı bakış görüntülerinden tasarımlar kolaylıkla yapılabilir. Faklı modelleme yöntemleri mevcuttur.

Bunlardan bahsedecek olursak Mesh modelleme bir modelleme yöntemidir. Noktalar sekmentler poligonlar (çokgen yüzeyler) oluşturarak başlanan bir modelleme yöntemidir. Ağlar örme ya da mozaik modelleme olarak da adlandırılabilir.

Poly modelleme noktalar sekmentler poligon oluşturarak modeleme yapılır fakat daha mesh modellemeye göre düz modelleme yapmaya yaramaktadır. Meshleme mantığına göre çok daha kolay bir yöntemdir. İçinde editleme(düzenleme) mantığı bulunmaktadır. Noktalarından sekmentlerinden ve poligonlarından (çokgen yüzeyler) elementler ve border (açık yüzeyleri seçmek) nesneler istenirse oluşturulabilir. Sadece bir katı model çizerek modelleme yapılabilmektedir. Köşe kırma yuvarlama nesne ekleme çıkarma gibi işlemler de yapılabilir.

Nurbs modelleme yüzeyleri bölerek eğriler oluşturarak modelleme yapma gibi bir  imkân sunar. Bir eğri oluşturarak başlanan modelleme şeklide bulunmaktadır.

 

Patch modelleme şekli köşe ve kenarlar tarafından rahat bir şekilde kontrol edilir Bezier yama (yuvarlak ya da yumuşak) yüzeyidir. Yüzey, cismin render alma geometrisidir diyebiliriz.

İki boyutlu yüzeylerde kapalı nesnelerde kullanılan editable spline yapılıp iki boyutlu nesneyi düzenlemeye yaramaktadır. Kolaylıkla şekiller oluşturup hem extrude edilebilir hem de surface edilebilmektedir. Katı model hale çok kolay çevrilebilir.

Modellenen nesnelere kaplama yapılabilir ve bunun için geniş bir yelpaze bulunur. Doku rahatlıkla metarialden verilebilir hatta bazı özelikler modelleme yapmadan direk doku verilerek metarial yapılabilmektedir. Bir ahşap görüntüsü rahatlıkla resim atarak sağlanabilmektedir. En güzel özellik yansıma ve geçirgenlik işlemini rahatlıkla yapıp ufak dokunuşlarla gerçekçi hale çevrilebilir. Zorlanmadan halı yapılabilir birkaç komutla halı dokusu verilebilir.

Işık ayrı bir dünyadır 3ds max için sonsuz bir sahneden gölgesi parlaması gerçekçi görüntüy  sahip olmak  için çok emek harcamak gerekebilir. Işık tipleri target (noktasal) ve free şeklinde. Photometric ışıklar standart ışıklar ve vray ışıkları şeklide ışık türleri bulunmaktadır. İsteğe ve sahneye göre kullanılabilir.

Aydınlatma için dolaylı yansıtma (indrect illuminition), doğrudan hesaplama ve foton haritalama (direct computation), ışık ön belleği (light cache), ışıklanım haritalama (irradiance map) gibi özellikler kullanılabilir. Çeşitli düzenleme ve kombinasyonla uygulanabilinir.Render bilgisayarda çizilen üç boyutlu nesneleri işlemek anlamına gelmektedir. Resim formatına çevirmek demekte yanlış olmaz.

Render ayarları sahnelerde farklılık gösterebilmektedir. Gerçekçi ve deneme olarak değişiklikler gösterebilir. Işığının şiddeti ve yaptığınız kaplamadan dolayı render ayarları faklı olabilir. Render işlemleri için 3ds maxe destek farklı yazılımlar bulunmaktadır. Render etmek için birçok yazılım bulunmaktadır ancak en yaygın kullanılan Vray yazılımıdır. En gerçekçi sahneleri renderını almak hem kolay hem de oldukça hızlıdır. Render işlemi yapılırken sahnenin yoğunluğu, atılan metarial render ayarlarının yükseğe çıkarılması render işlemini yorabilir ve yavaş render alır.

Rendering bölümünden girip render setupdan render ayarları değiştirilebilir ya da klavyeden F10 yapılabilir. Açılan pencereden render işlemi kolayca yapılabilir. Nesnelerle ilişkilendirme ayarları, filtreleme, sahne ayarları yapılabilektedir. Sahnede ışığın dolaylı olması ya da render hızı render kalitesi çoğaltılabilir ve nesnelerin birbiriyle ilişkisinin tanımlanması gibi birçok düzenlemeler yapabilirsiniz. Render element bölümünden photoshop programında düzenleme yapabilme imkânı sunar ve renderlar çok daha güzel ve gerçekçi olur.3ds max aynı zamanda bir animasyon programı. Mimari alanda bir binanın etrafında gezinme işlemi yapılabilirsiniz ya da bir projenin içinde hareket vererek profesyonel bir şekilde animasyon yapabilirsiniz. Böylelikle nasıl bir proje yapacağınızın sunumunu yapabilirsiniz. Görsel olarak sunumunuzu geliştirebilir ve daha büyük başarılara imza atılabilirsiniz.

Reactör sistemiyle karmaşık animasyonlar kolaylıkla ve gerçekçi işlemler yapılabilmektedir. Birçok animasyon çeşidi bulunmaktadır. Anahtar nokta sistemi, formül tanımlama ve etkileşim sistemi, reactör ve dinamics sistemi, tanecik sistemi gibi animasyon özellikleri mevcuttur.. After efectle ve diğer animasyon programlarıyla entegre edilebilmektedir. 3Ds max sürekli olarak animasyonda kendini yenilemektedir. Ringleme ve karakter yapmak her yeni versiyonda fazlasıyla kolay hal almaya ve farklı seçenekler sunmaya devam eder. Çizim esnasında sahnedeki objeler, efektler, ışıklar ve kaplamalar uygulanmış olsalar bile belirgin bir biçimde gerçek görüntüyü maalesef ki yansıtmazlar. Bunun sebebi çizim esnasında hem bu hesaplamaların yapılması hem de çizimin yapılması normal bilgisayarların gücünün üstünde bir işlemden dolayıdır. Bazı sahnelerin işlenme süreleri bulabilir ve saatler süren bir sahnenin gerçek zamanlı olarak hem çizilmesi hem de hesaplanması oldukça fazla maliyet gerektirir. Render sahnedeki objelerin, efektlerin, ışıkların ve yansımaların birbirinden etkilenerek ortama yayılan ışık kümelerinin hesaplanmasıdır. Render motoru başta sahnedeki objeleri ve ışık kaynaklarını ve eğer varsa efektleri tespit eder sonrasında hesaplamaya başlar. Örnek verecek olursak sol taraftan vuran bir ışık kaynağının nereye ışığını göndereceğini ve sonunda nerelerde gölge olacağın ve ışığın nasıl parlaklık oluşturacağını hesaplar sonuç olarak çizimi sunuş haline getirir.

REKLART

Neler Yapıyoruz?

0554 744 49 16 Whatsapp Bilgi Hattı